שאלות נפוצות

למה צריך כתר בשיניים חלביות?


יש מצבים בהם יש צורך לבצע כתר בשן חלב. למשל כאשר יש עששת נרחבת עם הרס של כותרת השן שלא מאפשר לבצע שחזור פשוט (סתימה ) שיהיה עמיד לאורך זמן מומלץ לבצע כתר. גם במקרה של טיפול שורש בשן חלב מומלץ שהשחזור הסופי מעל הטיפול שורש יהיה כתר. איזה סוגים של כתרים לשיניים נשירות קיימים? לשיניים קדמיות ישנם כתרים בצבע השן, ולשיניים אחוריות ישנם כתרי מתכת והיום קיימים גם כתרים אסתטיים מזירקוניה . הכתרים מוכנים מראש , ומתאימים אותם לשן בפגישה אחת, אין צורך לקחת מידות כמו בכתרים של מבוגרים.
מה זה ״שומר מקום״?


השיניים הנשירות שומרות את המקום לשיניים הקבועות הבאות אחריהן. אם יש צורך לעקור שן חלב טוחנת, מומלץ ברוב המקרים לבצע שומר מקום על מנת למנוע תזוזת שיניים הסמוכות לכיוון הרווח שנוצר ולצמצומו. דבר זה עלול ליצור איבוד מקום מאורך קשת השיניים, כלומר, לא יהיה מספיק מקום לשיניים הקבועות לבקוע והשיניים הקבועות עלולות להישאר כלואות או יבקעו עקום. לשם כך, מניחים טבעת על השן האחורית, עם לולאה לכיוון הרווח שנוצר, כדי למנוע תזוזת שיניים. במעקב השותף רואים מתי צריך להסיר את שומר המקום כדי לאפשר לשן הקבועה לבקועה.
האם ניתן לשחזר שן קדמית שנפלה בעקבות חבלה לילד בן 3?


מבחינה טכנית ניתן לשחזר שן קדמית שנפלה, ומבחינה אסתית ממלא את כל הדרישות. יש לקחת בחשבון שטיפול כזה דורש מעקב צמוד, בדרך כלל צריך לתת לילד טישטוש ע"מ שיקבל את הטיפול והכי חשוב, על פי מחקרים לילד אין מודעות לחסר של שיניים קדמיות עד גיל 5.
הנקה, בקבוק ושיניים ראשונות - מה כדאי לדעת?


אין ספק שהנקה זה דבר חשוב ובריא ואין עוררין על כך. יחד עם זאת יש מספר כללים שחשוב לדעת: - כל עוד אין שיניים בפה אין משמעות לזמן ומשך ההנקה (מבחינת בריאות הפה).
- לאחר בקיעת השיניים חשוב לצחצח את השיניים לאחר ההנקה לפני שהילד נרדם. - לא מומלץ שהילד יירדם תוך כדי הנקה. החלב שנישאר בפה בזמן השינה (כאשר יש פחות יצירה של רוק) גורם לפגיעה באמייל של השן והתפתחות עששת. - זה לא משנה אם הילד יונק או מקבל בקבוק: אותם כללים חלים בשני המקרים.