גז צחוק

מהו גז צחוק ומתי משתמשים בו?

משתמשים בגז צחוק  לטיפול בילדים עם חוסר שיתוף פעולה, בילדים עם חרדה מטיפול שיניים או ילדים שחוו טראומה מביקור במרפאת שיניים בעבר. הטיפול נעשה גם במקרים של מטופלים עם מגבלות רפואיות, פיזיות או נפשיות והוא מאוד עוזר לטפל בילדים בעלי רפלקס הקאה מוגבר. כדי להשתמש בגז צחוק חייב הרופא לעבור הכשרה מיוחדת כדי לדעת כיצד  לשלב  את השימוש בגז הצחוק  עם טכניקות הטיפול ההתנהגותיות. הגז עצמו איננו  "קסם" ולא פועל בעצמו.

אפשר לטפל בעזרת גז צחוק  בכל גיל, לרבות ילדים קטנים מאוד. חשוב לקחת בחשבון שעל מנת שהטיפול בגז הצחוק יצליח חייב להיות מינימום של שיתוף פעולה והבנה מצד הילד, לכן לא בכל מקרה רק גז הצחוק מספיק ולפעמים יש להשתמש גם בתרופות בנוסף לגז..

גז צחוק (Nitrous oxide) הוא גז הנמצא בכמויות קטנות באוויר. שיטת השימוש במרפאת השיניים היא תמיד בשילוב עם חמצן. ריכוז החמצן באוויר החדר הוא 21%, אך כאשר משתמשים בגז הצחוק, ריכוז החמצן שהילד מקבל הוא כ 50% כך שאחוז החמצן בשילוב עם גז הצחוק הוא גבוה מאחוז החמצן הנמצא באוויר, לכן השיטה בטיחותית מאוד. חשוב לציין שאין רגישות לגז הצחוק והגז אינו נספג בגוף. כאשר הילד מסיים את הטיפול וקם מהכיסא הטיפולים אין לו שאריות של הגז בגופו.

kids-sedation-dentistry.jpg